Fizik öğretmeni Lale ÖZMEN ile eczacı Ünal ÖZMEN’in oğlu olarak 1981 yılında Ankara’da doğan Doç. Onur ÖZMEN, beste çalışmalarına ortaokul yıllarında başladı. İlk müzik eğitimini Prof. Dr. Mustafa APAYDIN’dan aldı. Daha sonra Cumhuriyet Lisesi’nde Süreyya ÇAĞLAR’ın öğrencisi oldu. Bu sırada okul korosunda ve Polifonik Korolar Derneği’nde korist ve piyano eşlikçisi olarak görev yaptı. 1996 yılından itibaren Prof. Muammer SUN’un yönlendirmesiyle iki yıl süreyle Yiğit AYDIN’dan solfej, kompozisyon, piyano ve armoni dersleri aldı. 1997’de koro için yazdığı “Choral” isimli müziği PKD Gençlik Korosu repertuvarına alınarak koronun şefi Süreyya ÇAĞLAR tarafından birçok kez seslendirildi.

 

1998-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Sanat Dalı’nın Lise ve Lisans devresinde, 2000 yılında bir sınıf da atlamak suretiyle; iki yıl Burhan Önder’in armoni, kompozisyon, solfej, kontrpuan; altı yıl Yasemin Marlalı’nın piyano; altı yıl Prof. İlhan Baran’ın çağdaş müzik ve caz müziği; üç yıl Prof. Muammer SUN’un kompozisyon ve orkestrasyon; dört yıl Dr. Öğr. Üyesi Turgay ERDENER’in armoni, kontrpuan, füg, kompozisyon ve orkestrasyon; birer yıl da Okan Murat ÖZTÜK’ün halk müziği; Günay Günaydın’ın divan müziği; Doç. Ahter DESTAN’ın koro şefliği ve İbrahim YAZICI’nın da orkestra şefliği öğrencisi odu.

 

Konservatuvardaki eğitiminin yanısıra 1997-2000 yılları arasında Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın çağdaş müzik öğrencisi oldu. 2000 yılının Kasım ayında, Alman besteci Prof. Reinhard FEBEL’le çağdaş müzik üzerine çalıştı. 2003 yılında British Council`in himayesinde gerçekleştirilen etkinliklerde İngiliz kemancı Peter SHEPPARD SKAERVED ile çağdaş keman müziği üzerine çalıştı. Bu çalışma sonucunda yazdığı “Karıncanın Anıları” adlı müzik P. SHEPPARD tarafından yurt içinde ve yurt dışında birçok konserlerde seslendirildi. Aynı etkinlikler kapsamında Nigel CLARKE`ın film müziği ve Aaron SHORR`un çağdaş piyano müziği çalışmalarına da katıldı.

 

Lisans eğitiminin ardından HÜADK Kompozisyon Sanat Dalı’nda 2005 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 2009’da, hemen arkasından başladığı sanatta yeterlik eğitimini de 2014 yılında tamamladı. Yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimi süresince Dr. Öğr. Üyesi Turgay ERDENER’in kompozisyon, Prof. Rengim GÖKMEN’in orkestrasyon öğrencisi oldu.

 

Öğrencilik ve bestecilik hayatı boyunca aynı zamanda da öğretmenlik, piyano eşlikçiliği ve koro şef yardımcılığı gibi alanlarda da çalışmalarını sürdürdü. 1998 - 1999 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu’nda piyano eşlikçiliği - eğitmenlik ve 75. Yıl Cumhuriyet Koroları`nda piyano eşlikçiliği görevlerini üstlendi. 2001 - 2003 yılları arasında Ankara Çoksesli Müzik Derneği; Ankara Gençlik Korosu’nun şef yardımcılığı görevini üstlendi. 2002 - 2005 yılları arasında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nda solfej ve piyano öğretmeni olarak çalıştı.

 

2001 yılının Ağustos ayında Yunanistan’ın Samos adasında düzenlenen Uluslararası Flux (Akış) Sergisi’ne Karlovasi Belediyesi’nin ve Yunan ressam Maria SEVASTAKİ’nin davetlisi olarak besteleriyle katıldı ve sergi salonunda kendi çalışmalarından oluşan çeşitli dinletiler düzenledi. 2002-2004 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde Nazım Hikmet RAN’ın aynı adlı şiirinden uyarlanan ve iki yıl boyunca sahnelenen “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı müzikal-oyunun müziğini besteleyerek, piyano eşlikçiliği ve koro şefliği görevlerini üstelendi. 2004 yılında ilk kez bir sipariş alarak Orkestra@Modern için “Tanrı Men’in Öfkesi” adlı eserini besteledi. Bu eser aynı tarihte Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci ÖZDİL yönetiminde Orkestra@Modern tarafından Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde özel bir konserde çalındı. 2007 yılında NTV’nin siparişi üzerine ünlü yönetmen Serdar AKAR’ın çektiği “Müzikal Demokrasi” adlı kısa filmin müziğini besteledi. 2008 yılının Aralık ayında Avusturyalı müzik topluluğu “Sonus Brass” tarafından sipariş edilen Çelişki adlı müziği kendisinin de katılımıyla çeşitli şehirlerde dört ayrı konserde seslendirildi. 2011 yılında yine Serdar AKAR’ın yönettiği, TRT’de yayınlanan 29 bölümlük “Mor Menekşeler” adlı televizyon dizisinin müziğini besteledi. 2012 yılında yönetmen Batur Emin AKYEL’in “Meddah” adlı eserinin müziğini besteleyerek, ilk uzun metrajlı sinema film müziğini yaptı. Bu filmin müziği, Hindistan’ın Kerela eyaletinin başkenti Trivandrum ‘da düzenlenen 18. Uluslararası Kerela Film Festivali’nde Güney Koreli Ünlü Yönetmen Kim KI-DUK’un beğenisini kazandı. 2019 yılında da Serdar Akar'ın yönettiği "Çiçero" adlı filmin müziklerini besteledi.

 

Sanatsal ve akademik çalışmalarıın yanısıra birçok belgesel ve reklam müziği de besteleyen Doç. Onur ÖZMEN’in eserlerini bugüne kadar; Prof. Rengim GÖKMEN, Prof. Erol ERDİNÇ, Doç. Naci ÖZGÜÇ, İbrahim YAZICI, Emin Güven YAŞLIÇAM, İnci ÖZDİL, Sıdıka ÖZDİL, Çiğdem AYTEPE, Atilla Çağdaş DEĞER gibi değerli şefler; Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Sonus Brass, Duo Mares, Hitit Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Orkestra@Modern, Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu gibi orkestra, koro ve topluluklar seslendirmiştir.

 

2008 yılında Hacettepe Üniversitesi “Sanatta Teşvik Ödülü” ve 2015 yılında da Mavi Nota Müzik Gazetesi düzenlediği halk oylamasıyla “Yılın Genç Bestecisi Ödülü” alan Doç. Onur Özmen halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nda öğretim üyesidir.